A legközelebbi osztrák via ferráta
Dél-Burgenland 5. nap
Alapvetően biciklizni jöttünk Dél-Burgenland dombos vidékére, ám nem vagyunk elutasítók az egyéb mozgásformákkal szemben sem. A via ferráta mászás például a gyerekek egyik kedvence, és minő szerencse; a kempingünktől pár perc autózásra éppen akad egy drótkötéllel végigbiztosított sziklafal.
A nyaralás utolsó napja lévén, táborbontás után gurulunk el a magyar határtól alig hét kilométerre lévő Markt Neuhodis faluba. A település határában, egy régi kőfejtőben sziklamászó iskola (klettergarten) kínál számos könyebb-nehezebb útvonalat. Sajnos a klasszikus sziklamászáshoz szükséges köteleinket és slingjeinket nem hoztuk magunkkal, de a kísérőjelenségként leledző via ferráta útvonalhoz rendelkezünk felszereléssel.
Az útvonal könnyű és szórakoztató. A korláttal is ellátott lépcsőházat mondjuk nem nagyon értjük benne, de vásári mutatványként éppenséggel színesíti az összképet. Az biztos, hogy a program nem hegymászóélményként, hanem sokkal inkább kalandparki mulatságként fog rögzülni az emlékezetünkben.
A mászást követően, immár civilbe visszavedelve térünk haza Magyarországra. Szombathely nyugati fertályán, a Vasi Saknzenben állunk meg, mert skanzenből nekünk soha nem elég. Az 1968-ban alapított múzeumfalu 1973-ban nyílt meg a nagyközönség előtt, és Vas megye különböző tájegységeinek népi építészetét, életmódját és gazdálkodását mutatja be. Az alábbi típusú épületeket telepítették ide az Őrség, Hetés illetve a Rába-vidék területéről:
- lakóházak és porták
- csűrök, pajták, istállók
- templomtorony, kovácsműhely, malom
- szőlőhegyi pince
Kicsit furcsa számunkra, hogy itt meg sem próbálták a hagyományos falukép, vagy tanya-elrendezés kialakítását. Az épületek egy nagy körben helyezkednek el, bár a karika bezárása a jelek szerint megtorpant. Ezzel együtt bámulatosan idilli az egész környezet.
A skanzennal szomszédos Történelmi Témapark műdíszletei - amelyek a római kori Savaria világát lennének hivatottak megidézni - kevésbé csigáznak fel minket, ezért továbbvonulunk a Kámoni Arborétumba.
A gyönyörű kertet Saághy Mihálynak köszönhetjük, aki az 1860-as években kezdett el parkosítani a Kámon városrészben található birtokán. A botanikus szakma azonban inkább a fiát Saághy Istvánt tekinti alapítónak, mert ő kezdte el 1892-ben tudatosan a széleskörű fajtaválasztást valamint az egzotikus ritkaságok beszerzését, és tette mindezt egészen az 1930-as évekig.
A második világháború után az arborétum állami tulajdonba került és 1952-től a Szombathelyi Erdőgazdaság kezelésébe, amely azt is jelentette, hogy az ott dolgozó unoka, ifjabb Saághy Mihály folytathatta a családi küldetést: rendszertani parcellák, ismeretterjesztő kiírások és gyűjteményes növényágyások kialakításával.
1978-tól az arborétum természetvédelmi területté vált, így fokozott védelem alá került.
A 27 hektáros területen mintegy 3200 fa- és cserjefaj, illetve -fajta található meg, köztük számos ritkaság, úgy mint:
- Rododendronok: Több mint 300 fajtából álló, közel 3000 példányos gyűjtemény, amely májusban a Gyöngyös-patak környékén virágzik a leglátványosabban.
- Magnóliák: Több mint 100 fajtát számláló gyűjtemény, amely tavasszal nyújt lenyűgöző látványt.
- Japán juharok: Számos fajtája megtalálható az arborétumban, különleges lombszínükkel és formájukkal díszítik a kertet.
- Kámoni törpeluc: Egyedi, az arborétumhoz köthető lucfenyő mutáció, amely az 1940-es évekből származik.
- Libanoni cédrus, keleti ámbrafa, távol-keleti szugifenyő: Ritka, egzotikus fafajok, amelyek a 2010-es felújítás során kerültek a gyűjteménybe.
- Mocsárciprusok: Hatalmas méretű példányok, látványos légzőgyökerekkel a patak partján.
- Selyemfenyők, feketefenyők, páfrányfenyők: Impozáns méretű fák, amelyek árnyékot adnak a sétányok mentén.
- Rózsakert: Több mint 500 fajtát számláló rózsagyűjtemény, amely nyáron pompázik.
- Kaktuszgyűjtemény: Az ország egyik legnagyobb kaktuszgyűjteménye, amely különleges látványt nyújt.
Egyéb különlegességek:
- Dendrokolor sziklakert: Különböző színű növényfoltokból összeállított látványos sziklakert
- Tó- és csatornarendszer: A kert tájképi elemei közé tartozik a Bánó István által kialakított vízrendszer
- Tavaszi virágmezők: Kora tavasszal közel 2 hektárt borítanak be a hóvirág- és tőzikemezők
Léleksimogató kószálásunk eszményi befejezése volt a Dél-Burgenlandi nyaralásunknak
Itt jártunk: